Uudised

Veljo Tormis “Kalevala XVII runo” ja Tõnu Kõrvits “Kuu triptühhon” 14.oktoobril Estonia kontserdisaalis Eesti Rahvusmeeskoori esituses

Sooduspiletid 14/10 € Piletilevis, Piletimaailmas ja Estonia kontserdisaali kassas.

Kontsert on pühendatud Veljo Tormise 90. sünniaastapäevale. Rahvusmeeskoori esituses kõlavad Veljo Tormise „Kalevala 17. runo“, mida viimati sai kuulda 13 aastat tagasi ja valik Tõnu Kõrvitsa meeskoorimuusikat.

„Kalevala” 17. runo” (1985/1994) ehk „Vipuses käimine” oma pooletunnise pikkusega on nagu koorisümfoonia, dramaatilise arendusega suurvorm. Lisaks pikale ja tõusva pingega monotoonsele „kerimisele”, mis on peamine arendusvõte paljudes Tormise suurtes kompositsioonides, on siin ka sümfoonilistele teostele omane kahe karakteri kontrast. Seda suurejoonelist teost esitavad meeskoor, solistid, kaasatud on viiekeelse kandled, šamaanitrummid ning veel teisedki nõidade arsenalist tuntud mürariistad – vurr, käristi, puukell, suhistuspuu. Loo tellis RAM 1985. aasta Soome-ringreisi jaoks – see oli „„Kalevala” 17. runo” Kalevala” juubeliaasta, mida tähistati suure pidulikkusega kogu maailmas.

„Kalevala 17. runo“: „Kogu selle runo üldmõte võiks meie jaoks olla sümboolne: Väinämöisel õnnestus ellu äratada igipõlised algteadmised, muistse elutunde sügavamad arusaamad ning neist tarkust ja tugevust ammutada.“ (Tormis, 1985).„Folkloristid on sugulashõimude „Kalevala“-ainelisi tekste teaduslikult võrrelnud ja analüüsinud. Mina olen aga selle ühiskultuuri tunnetuse muusikalis-emotsionaalselt läbi elanud oma praktilises heliloomingulises töös läänemere-soome rahvalauludega. (Tormis, 1985).

Kontserdil kõlab esiettekandes Tõnu Kõrvitsa uudisteos “Kuu triptühhon” (Doris Kareva tekstile), mis on Eesti Kontserdi ja helilooja kingitus rahvusmeeskoori 75. juubeliks. Tõnu Kõrvitsa loomingust esitatakse veel „Laulud vihmast ja tuulest“ meeskoorile ja neljale löökpillile ning „The Night Is Darking Round Me“, kus on solistiks metsosopran Iris Oja.