Dirigent Tõnu Kaljuste koos tippkollektiividega annab 2025. aasta esimesed suurkontserdid sel nädalavahetusel. Tallinnas ja Tartus toovad muusikud lavale populaarse sarja „Pöörane Bach“ uue osa.
Kontserdid toimuvad 25. jaanuaril Tartu Pauluse kirikus ja 26. jaanuaril Tallinna Jaani kirikus.
Laval on Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester, nende ees solistid Yena Choi (sopran), Danila Frantou (kontratenor), Mati Turi (tenor) ja Alvar Tiisler (bass).
„Tekstides on märgata pidulikkust ja lootust, orkestris kõlavad näiteks trompetid ja timpanid, mis lisavad muusikale suurejoonelisust ja rõõmu,“ jagab dirigent Tõnu Kaljuste vihjeid kontserdi kohta, mis on pungil Bachi muusikast.
„Bachi esituskunsti põhilised kõlaerinevused tulenevad ajastupillide ja nüüdispillide erinevustest. Tallinna Kammerorkestri mängijatega oleme baroki esitamisel jõudnud teatud vabaduseni, mida ei kammitse enam „suured eeskujud“. Kuid Bachi kantaatide puhul saab vast otsustavaks esitajate suhe teksti. Paljud Bachi kantaadid väljendavad intiimset dialoogi inimese ja Jumala vahel,“ räägib Kaljuste.
Mida tähendab Bachi muusika esitamine tänapäeval? „Kuulajale on kõige olulisem Bachi muusika ajatu sõnum ja emotsionaalne sügavus, mis suudab puudutada inimest. Sõnumid nagu kahetsus, andestus, lootus ja armastus on universaalsed,“ selgitab dirigent.
„Pöörane Bach“ kontserdisari alustas Tõnu Kaljuste ideel ja eestvedamisel 2022. aasta hilissügisel ning on nüüdseks jõudnud neljanda osani. Seekord on esitamiseks valitud Bachi kantaadid, mis Kaljuste sõnul on igati sobilikud uue aasta tähistamiseks. Sarja värskeimal kontserdil kõlavad Johann Sebastian Bachi kantaadid nr 143, 58, 171 ja 190. „Pöörane Bach“ tervikuna on pühendatud barokikuninga Johann Sebastian Bachi loomingu populariseerimisele.
Kaljustel tuleb tegus kultuuriaasta
Pärast kontserte 25.–26. jaanuaril Tartus ja Tallinnas ootab Tõnu Kaljustet ees tegus kultuuriaasta. Kalendris on Eesti Vabariigi 107. aastapäevale pühendatud kontsertetendus, Pärt Uusbergi teose „Regiväli” ettekanne, Kristjan Randalu autorikontsert, Nargen Opera lavastused „Hydrogen Jukebox“, Veljo Tormise 95. sünniaastapäeva tähistamine lavastusega „Eesti ballaadid”, traditsioonilised Pärdi päevad ning aasta lõpus jõulukontserdid Eesti suuremates kontserdisaalidest. Olulise panusena eesti kultuuri populariseerimiseks maailmas dirigeerib Kaljuste aprillist-detsembrini kontserte Arvo Pärdi juubeliaasta tähistamiseks Euroopa suurtes kontserdimajades ja kultuurikeskustes, ning ees seisab ka kontserttuur New Yorki ja Aasiasse, kus samuti on rõhk Pärdi muusika esitamisel.
Dirigendi asutatud Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester on rahvusvaheliselt tunnustatud kollektiivid, kelle vahel on kujunenud välja erakordne muusikaline sünergia. Koori tuntakse kauni kõla ja nüansirikka vokaalse meisterlikkuse poolest. Tallinna Kammerorkester lisab sellele oma erksa ja virtuoosse mänguga sügavust ja tekstuuri. Kollektiivid on eesti heliloojate loomingu sagedased esmaesitajad ja nende kontserdikavad on pälvinud kriitikutelt arvukalt kiidusõnu. Tõnu Kaljuste dirigeerimisel on mõlemad kollektiivid võitnud Grammy auhinna ja korduvalt esitatud sellele hinnatuimale plaadiauhinnale.
![](https://kooriyhing.ee/wp-content/uploads/2025/01/Tonu-Kaljuste-Eesti-Filharmoonia-Kammerkoor-Tallinna-Kammerorkester-Tallinna-Jaani-kirikus-foto-Siim-Vahur-1024x683.jpg)
Tõnu Kaljuste – Eesti Filharmoonia Kammerkoor – Tallinna Kammerorkester Tallinna Jaani kirikus
Foto: Siim Vahur