Uudised

Sümfooniaorkestrid alustavad volbriöö nädalavahetusel ühist teekonda XIII noorte laulupeole „Püha on maa“

XIII noorte laulupeo sümfooniaorkestrite ühis- ja grupiproovid toimuvad 30. aprillil Tartus ja 1. mail Tallinnas. Sellest, kuidas ettevalmistused suurpeoks  on kulgenud ning milline saab sel korral olema sümfooniaorkestrite kava, rääkis meile XIII noorte laulupeo sümfooniaorkestrite liigijuht Jüri-Ruut Kangur.

  • Kuidas kirjeldad seekordset sümfooniaorkestrite kava. Kuidas see moodustus?

Nagu ka eelmistel laulupidudel, oleme ka seekord kavva valinud nii vanemat eesti klassikat kui ka uudisloomingut, nii rahulikke kui ka tempokamaid lugusid et kava oleks põnev ja mitmekesine ja noortele orkestrimuusikutele hariv ja arendav. Sümfooniaorkestrite kavas on seekord Eesti klassikalise muusika üks olulisemaid teosed, Heino Elleri sümfooniline poeem “Koit”, mis oma põhjamaise looduslüürilise iseloomuga haakub hästi laulupeo motoga “Püha on maa” ja mis on väga suur lugu noortele mängijatele. Eesmärgiks ongi anda neile võimalus suure laulupeo ühendorkestriga esitada üht meie muusika tüviteost ja saada selle kaudu tugevat orkestrimängu alast haridust ja arendada oma pillimängu- ja musitseerimisoskusi. Klassikalise poole pealt on kavas huvitav leid – Harri Otsa “Eesti tants”. See on humoorikas, tantsuline, rahvalikumat stiili rõõmus ja hoogna pala. Et anda noortele võimalus tutvuda ka kaasaegse sümfoonilise muusika ja helikeelega oleme tellinud kaks uudisteost – Rasmus Puuri lüürilise pala “Tuuline eleegia” keelpillidele ning Tõnis Kaumanni põneva, värvika, karakteerse ja omapäraste kõladega sümfoonilise teose “Rondo”. Viimane on kohati ka müstiline, muinasjutuline ja filmimuusikalik. Orkestrite kava on hea tervik, mitmekesine ja vaheldusrikas ning annab võimaluse noortele muusikutele oma oskusi arendada ja pakub kindlasti emotsionaalseid kogemusi suure orkestri ühises mängus.

  • Mis on kavandatavate ühis- ja grupiproovide eesmärk ja väärtus  laulupeoks valmistumise õppeprotsessis?

Oleme teinud õppepäevi ka eelmiste laulupidude eel. Kuna seekord on aga ettevalmistuse aeg varasemast pikem, toimub sedapuhku esimene õppepäev  juba selle hooajal kevadel, mitte sügistel, nagu seni on olnud. Eesmärk ongi just õppeprotsessi alguses anda võimalus grupiproovides juhised kogenud juhendajate eestvedamisel, täpsemad štrihhid, sõrmestused ja mängutehnilised võtted. Ühtlasi saavad ühises proovis noored üldise mulje lugudest, mis on just hea neile orkestritele, kel pole omal täiskoosseisu ja kohapeal pusides võib-olla ei teki head arusaamist teoste kogumahust. Nüüd on siis nö kaks kärbest ühe hoobigategeleme igas pillirühmas eraldi mängupoole detailidega ning samas saame ka ülevaate kuidas lood suure orkestriga kõlavad. Seepärast on õppimise algjärgus neil õppepäevadel väga oluline kaal ja see annab ka hea tõuke, motivatsiooni ja sisulise õppejuhise kogu edaspidisele protsessile. Mida varem ja põhjalikumalt saame lugude omandamise elementaarse poole läbitud, seda parem saab olema ka lõpptulemus.

  • Kuidas on ettevalmistusprotsess XIII noorte laulupeoks sümfooniaorkestritel siiani kulgenud?

Nagu ka teised liigid alustasime meiegi oma ettevalmistust juba 2020. aastal. Koroonaolukord on kogu protsessi muutnud ja venitanud ning muidugi ka seganud. Kõik pole läinud päris plaanipäraselt ning mõningaid orkestrite õppeprotsessi olulisi etappe on tulnud ka ära jätta ja edasi lükata. Nüüd aga oleme loodetavasti oma tavalises rütmis – noodid on valmis ja mängijatele jaotatud ja juba järgmisel nädalavahetusel ootame oma esimesi õppepäevi. Kuna võrreldes eelmiste pidudega on seekord meil rohkem aega lugusid õppida ja ka koormus on väiksem, siis saame seda koormust jaotada-hajutada ning juba sügisel alustada eelproovides kahe esimese looga. Järgmiseks kevadeks jäävad siis veel kava teised kaks lugu. Nii saame võimaluse lugudega põhjalikumalt tegeleda, samas anda aega orkestritele ka muudeks oma tegevusteks ning õppeprotsess saab seekord kulgeda rahulikumalt. 

XIII noorte laulupeol juhatavad sümfooniaorkestreid Jüri-Ruut Kangur, Ingrid Roose, Kaspar Mänd ja  Imre Rohuväli. Sümfooniaorkestrite ühis- ja grupiproovide ajakava leiab siit: https://2023.laulupidu.ee/xiii-noorte-laulupidu/ajakava/

XIII noorte laulu- ja tantsupidu „Püha on maa“ toimub 30. juunist kuni 2. juulini 2023 Tallinnas.  XIII noorte laulupeo kunstiline juht on Pärt Uusberg, tantsupeo pealavastaja on Agne Kurrikoff-Herman ning rahvamuusikapeo üldjuht on Juhan Uppin.