Uudised

Pühapäeval, 11. oktoobril on saates “Kukul külas” külaliseks Olev Oja.

Saade on Kuku raadio eetris pühapäeval, 11. oktoobril kell 13.00-15.00.
Saatejuht on Liis Seljamaa.

Olev Oja (s 16.12.1935) on üks Eesti väljapaistvamaid koorijuhte, Gustav Ernesaksa õpilane ning tema loodud Rahvusmeeskoori kauaaegne dirigent.

Olev Oja lõpetas konservatooriumi 1963. aastal (prof. Gustav Ernesaksa klassis) ja temast sai kohe RAMi kontsertmeister. Järgmisest aastast oli ta juba dirigent ning 1974-1991 RAMi peadirigent. Oja organiseeris vokaalkvarteti RAM-3 ning tulevaste meeskoorilauljate ettevalmistamiseks noortekoori (juhtis seda 1964-67), juhatas eesti heliloojate koorilaulude esmaesitusi ja salvestusi.

1970. aastal lõpetas Oja konservatooriumi sümfooniaorkestri dirigeerimise erialal (prof. Roman Matsovi klassis) ning kandis peale seda ERSOga ette mitmeid suurvorme, sh. Stravinski Kuningas Oidipus, Cherubini Reekviem, Wagneri Apostlite söömaaeg jt.

1973 – 2005 õpetas Oja noori koorijuhte Tallinna Konservatooriumis (praegu Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia), 1981. aastast on ta dotsent, 1987. aastast professor, 2004. aastast emeriitprofessor. Tema õpilaste hulka kuuluvad Arvo Volmer, Vello Pähn, Tarmo Vaask, Aavo Ots, Aivo Välja, Endrik Üksvärav jpt.

Olev Oja on andnud olulise panuse ka Eesti laulupidude arengusse, olles pikka aega üldlaulupidude peakomisjoni liige ning 1980. aastast laulupidude üldjuht. Ta juhatas Gustav Ernesaksa laulupeohümniks kujunenud laulu „Mu isamaa on minu arm“ ka 2017. aasta noorte laulupeol ühendkooride esituses.

Oja on kontserte juhatanud kõigis endise NSVL vabariikides, Soomes, Rootsis, Norras, Taanis, Poolas, Saksamaal, Prantsusmaal, Šveitsis, Itaalias, Ungaris, Bulgaarias, Tšehhoslovakkias, Austrias, Kanadas ja USAs. Tema esinemiste hulk dirigendina on aukartustäratav, sh. ca 1600 kontserti RAMiga.

Oja oli pikka aega Vabariikliku Koorijuhtide Segakoori president ja peadirigent, aidates nii oluliselt kaasa eesti koorijuhtide enesetäiendusele. Ta on korraldanud dirigeerimise meistrikursusi Soomes Lapi läänis (1996) ja Puurmanis (1997) ning salvestanud kümneid autoriplaate ja helikassette Tormise, Ernesaksa, Tubina jt loominguga).

Lisaks muusikutööle iseloomustab Olev Oja ka aktiivne ühiskondlik tegevus: ta on osalenud koorikonkursside, laulupäevade ja ühiskontsertide ettevalmistuses, olnud Kooriühingu juhatuse liige ja aseesimees, EMA nõukogu liige, kuulunud Heino Elleri nim. Muusikakooli, Georg Otsa nim. Muusikakooli ja EMA eksamikomisjonidesse ning kirjutanud eesti muusikaelu käsitlevaid artikleid.

Praegu on Olev Oja  Eesti  Rahvusmeeskoori audirigent ja Eesti Muusikaakadeemia emeriitprofessor ning juhatab naiskoori „Virvik”.