Uudised

Margo Kõlari „Pirita missa“ uus versioon tuleb esiettekandele Tallinna Jaani kirikus

Tõnu Kaljuste, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester toovad kontserdil „Jõul“ 12. detsembril esmakordselt ettekandele Margo Kõlari eestikeelse „Pirita missa“ uue versiooni. Teos põhineb isa Vello Salo eestindatud missa ordinaariumi tekstidel.

Algselt ühehäälsena Pirita kloostri jumalateenistuste tarbeks kirjutatud „Pirita missa“ peamiseks lähtekohaks on eesti keeles loomulikult voolav sõna. See on Pirita kloostri vaimuliku Vello Salo emakeelse liturgia „laborist” välja kasvanud ulatuslikuma sarja esimene teos.

„Ainest uudisloominguks jätkuks enamakski kui elupäevi loota”, selgitab helilooja. „„Pirita missaga” töötades mõtisklesin kristluse tuleku üle meie rahva teadvusesse. Tugeva impulsi sain uidates Valjala muistse maalinna varemetel, kus elustusid Liivimaa Henriku kroonikas jutustatud lood meie esivanemate ristimisest 1227. aastal.”

Tõnu Kaljuste tellimusel sündis „Pirita missast” kontsertversioon koorile, orelile ja sümfooniaorkestrile, mis kanti ette 2009. aasta Kreegi päevadel Haapsalu Toomkirikus. 12. detsembri kontserdil kõlab missast uus versioon segakoorile, orelile ja kammerorkestrile, mida Tallinna Jaani kirikus Tõnu Kaljuste juhatusel esitavad Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester ja Kadri Toomoja orelil.

Kontserdil „Jõul“ tulevad lisaks „Pirita missale“ ettekandele veel mitmed armastatud jõululaulud, kava on salvestatud CD-plaadile, mis antakse välja detsembri alguses.

Tõnu Kaljuste, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester on aastaid ühiselt kontserte andnud. Neid on kutsutud esinema paljudele mainekatele lavadele Austraaliast Põhja-Ameerikani, sh New Yorgi Carnegie Halli, Pariisi Filharmooniasse ning viimati Hamburgi Elbphilharmonie’sse. Mõlema kollektiivi asutaja Tõnu Kaljuste on rahvusvaheliselt hinnatud koori- ja orkestridirigent. Tema tööd on korduvalt esitatud Grammy nominendiks ning ta on pälvinud 2014. aastal Grammy auhinna albumi eest Arvo Pärt „Adam’s Lament“ (ECM).

Kontserdi korraldavad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinn Filharmoonia.