Uudised

LAULAME EESTIMAA PUHTAKS!

Tere, hea koorilaulja, dirigent ja koorilaulu sõber!

Sel aastal toimub midagi erakordset!

Nimelt on koorilauljate ja maailmakoristajate peas sündinud uudne idee:

LAULAME EESTIMAA PUHTAKS!

Omal ajal laulsime Eestimaa vabaks, nüüd on aeg anda vaimset hoogu ja rõõmu juurde oma kodumaa prügist puhastamisele.

Eestile palju kuulsust toonud World Cleanup Day ehk Maailmakoristuspäev toimub 18. septembril 2021.

Puhtaks laulmine algab kell 12. Ja kestab täpselt tund aega.

Seejärel paneme käed külge ning koristame tundi-paar koos kogu Eesti ja kogu maailmaga rahvaga.

Uudne idee saab teoks ka võimalike piirangute tingimustes, sest meie partneriks on raadio Elmar. Just Elmari eetris kõlab 18. septembril kl 12-13 koorimuusika. Kava on kokku pandud tuntud koorilauludest ja selle leiate kodulehelt www.maailmakoristus.ee/koorid.

Raadio-eeter tagab selle, et me saame kõik koos korraga laulda, ükskõik, millises Eestimaa või maailma punktis me parasjagu viibime! Ja nagu me hästi teame – koos laulmises on vägi ja rõõm!

Õhus on tunda elevust, et just siit saab alguse üks unikaalne traditsioon. Kui liita kokku kaks Eesti märki – koorilaul ja maailmakoristus – sünnib midagi, mis annab jõudu, külvab armastust ning puhastab meid vaimselt ja füüsiliselt.

Kus laulda?

Valige ise endale meelepärane koht. Näiteks kohalik laululava, kõlakoda, kultuurimaja ümbrus või miks mitte keset metsa või mererannas!

Kus koristada?

Seal kus inimesi, seal prügi. Valige üks endale armas koht ja tehke see puhtaks! Kindlasti on kooriliikmetel ettepanekuid, kuhu minna.

Mida koristada?

Kas olete kuulnud väljendit prügipimedus? Me ei kipu märkama väikeprügi. Vaadake näiteks pargipingi juures tähelepanelikult ringi… kui palju konisid, väikeseid kommipaberi tükikesi jm just väikest prügi. Väikeprügi ongi kõige levinum prügiliik, mis on ühtlasi ka üks ohtlikumaid, kuna väikesed prügitükid on need, mis jõuavad loomade, lindude ja kalade kõhtu ning sealt otsapidi meie toidulauale. Rääkimata sellest, et väike plast laguneb mikroplastiks, mida on siis juba väga raske loodusest kätte saada.

Viimastel aastatel on Eestis ja maailmas fookuses olnud suitsukonid, mis koosnevad sünteetilistest kiududest (nb! see ei ole puuvill) ning on keskkonnale väga-väga mürgised.

Täpse ülevaate, kuidas koristada ja mida peale kinnaste veel vaja võis olla, leiate www.maailmakoristus.ee lehelt.

Kuidas registreeruda?

Osaleda saavad kõik koorid, igas vanuses ja koosseisus: mudilas- poiste- ja lastekoorid, neidude- ja noormeestekoorid, nais- ja meeskoorid, segakoorid jne see tähendab, et kõik kooriliigid ja kõik erinevate suurustega koorid. Registreerumiseks täida esimesel võimalusel ankeet www.maailmakoristus.ee/koorid.

Palun täida see niipea, kui võimalik, siis teame ette kooride arvu ja oskame seda ka meediale öelda. Kui saad oma koori andmed sisestada hiljemalt 11. septembril, siis on meie väike vabatahtlike organiseerimisrühm väga tänulik!

Mida me laulame?

Kuna koorid pole just liiga palju viimastel aastatel koos käia saanud, siis nüüd hea võimalus seda taas teha ja koos laulda. Maailmakoristuspäeva kaasalauldav osa on kokku pandud meile kõigile tuntud koorilauludest, mida oleme laulnud laulupeo ühendkooris, aga seal on ka väikesed blokid erinevatele kooriliikidele. Neid saab kas kaasa laulda või siis kuulata, aga koorilaulu sees kasvanud inimesed on ilmselt neid oma kasvamise käigus juba ka laulnud. Laulude noodid ja sõnad on pärast registreerimist leitavad kinnisel kodulehel, kust koori dirigent saab neid lauljatega jagada, nii on kõigil mugav neid leida ja meelde tuletada. Kuna maailmakoristuspäev on 18.septembril siis jõuab hooaja alguses need laulud ka proovis kenasti meelde tuletada ja juba tuttavatest lauludest laulurõõmu ammutada. Me saame taas laulda mitmehäälselt!

Kava leiad www.maailmakoristus.ee/koorid.

Mis saab siis, kui on koroona ja meil on piirangud?

Siis loomulikult järgime piiranguid ja kehtestatud reegleid. Aga kuna tegevus toimub õues ja me saame seal üksteisega distantsi hoida, siis kindlasti me saame üht-teist koos teha. Ja kui olukord läheb liiga kriitiliseks, paneme mängima raadio, laulame koorilaule kaasa ja koristame oma kodudes!

Kas JAH? 

Muidugi – teeme ära! Meil on üks planeet, meil on üks Eestimaa, meil on üks elu, mida koos elame. Meie kaunis loodus, meie ilus Eestimaa on seda väärt, et me hoiaksime selle puhtana. Koor on meeskond ja koos lauluga üks kõige vägevam sõpruse vorm üldse!

Tervitame ja kallistame (kui tohib),

Külli Kiivet, kooride koordinaator ja kunstiline juht – kyllikiivet@gmail.com

Britt Normet, kooride koordinaator ja loovjuht – britt@maailmakoristus.ee

Mai Kroonmäe, projekti assistent – 56606891 – koorid@maailmakoristus.ee

Andres Eilart, kommunikatsioonijuht – andres.eilart@agendapr.ee

Mart Normet, Maailmakoristuse juhttiimi liige – mart.normet@ldiw.org