Uudised

Koorimuusika pühitsemise päev

3. aprillil said Estonia kontserdisaali kogunenud koorijuhid osa XIII noorte laulupeo „Püha on maa“ kooride kava esmaettekandest. Päevapikkusel kontserdil kõlasid laulupeo dirigentide juhatusel ja enam kui 800 koorilaulja esituses kokku 31 teost.

Sellele päevale tagasi mõeldes, toob XIII noorte laulupeo kunstiline juht Pärt Uusberg esmalt välja, et aprilli esimesel pühapäeval Estonia kontserdisaalis toimunud esitluskontsert oli tema jaoks justkui peaproov laulupeoks. „See päev oli suure tähega Pühapäev. Eriti ajal, mil elame… sõja koledustest rääkimata, aga ka pandeemia kontekstis tundus see justkui üks ilus unenägu, täis inimlikku elevust ja särinat-suminat, kaunist, nooruslikult karget-puhast koorilaulu… Tõeline koorimuusika pühitsemise päev!“. Uusbergil on väga hea meel, et kavasse valitud laule sai kuulda noorte endi esituses. „Arvan, et noorte laulupeo peamine eesmärk ongi luua just noortele endile üks vaimselt rikastav teekond, mis pakuks neile nii muusikalist naudingut kui ka ainest mõtisklusteks erinevate teemade üle. Laulupidudega on seotud ju suur osa Eesti rahvast ja need lapsed ja noored, kes täna endast nende laulikutes olevaid sõnumeid läbi lasevad, kujundavad meie elu siin ilmas väga paljudes erinevates valdkondades tulevikus,“ ütles Uusberg ning lisas: „Tahaksin jagada ühte ilusat mõtet, mille saatis mulle üks Eestimaa juhendaja pärast seminari: noorte inimeste hääled ja silmad olid imelised. Ma jälgisin neid silmi, kui sina lava ees ääres rahvaga kõnelesid ja ühendkoori noored sinu taga laval istusid ja väga tähelepanelikult kuulasid. Ma tabasin end mõttelt, et seal istub ka meie väikese rahva tulevane president ja 10 arsti, 20 inseneri, 30 õpetajat, 40 isa ja 50 ema jne ja mitte ühtegi tapjat. Jah, just nii ma mõtlesin. See pühapäev oli tõeline elu pühitsemine.“

Pärt Uusberg rõõmustab, et nii paljud autorid olid võtnud selle aja, et Estonia kontserdisaali kohale tulla ja oma mõtteid omaenda loomingu osas kohaletulnutega jagasid. See rikastas seda päeva vägagi. „Olen tänulik kõikidele, kes valmistasid ette oma koore selleks kontserdiks. Julgen öelda, et kõik koorid olid tublid ja esinesid väärikalt. Samuti olen tänulik kõigile koorijuhtidele, kes sel päeval Tallinnasse tulid ja meiega seda päeva jagasid! Soovin, et kõigil koorijuhtidel, kes oma kooridega teekonda XIII noorte laulupeo poole on alustanud, oleks oma töö tegemiseks tingimuste mõttes rohkem rahu ja rõõmu. Ma ei kahtle selles, et kooriproov nähtusena on nii-öelda kvaliteetaeg ning neil inimestel, kes kooris laulavad või koori juhatavad, on põhjust sügavalt tänulik olla,“ rõhutab XIII noorte laulupeo kunstiline juht.

XIII noorte laulu- ja tantsupidu „Püha on maa“ toimub 30. juunist kuni 2. juulini 2023 Tallinnas. XIII noorte laulupeo kunstiline juht on Pärt Uusberg, tantsupeo pealavastaja on Agne Kurrikoff-Herman ning rahvamuusikapeo üldjuht on Juhan Uppin.

Pildigalerii 3. aprillil toimunud esitluskontserdist on leitav siit. Fotode autor on Rene Mitt.