Uudised

Koorimuusika aastapreemiad 2022 jagatud!

Pühapäeval, 5. veebruaril kuulutas Eesti Kooriühing Estonia kontserdisaalis välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiate saajad.

Aasta koore 2022 on kaks. Kontsertkoorina sai selle tiitli Elleri tütarlastekoor (dirigent Külli Lokko), kes osales 2022. aastal edukalt mitmel rahvusvahelisel koorikonkursil.

Panuse eest kultuuriruumi pälvis aasta koori tiitli I.N.T.A. segakoor (dirigent Inta Roost), kes saavutas 2022. aastal segakooride võistulaulminel „Tuljak“ B-kategoorias I koha.

Aasta dirigendiks valiti Külli Kiivet – üle-eestilise neidudekoori LEELO peadirigent, Tallinna Ülikooli meeskoori dirigent, Tallinna Muusika- ja Balletikooli hääleseade õpetaja ja mudilaskoori dirigent, Eesti Kooriühingu mentor ja mitmete kooride hääleseadja. Külli Kiivet on XIII noorte laulupeo „Püha on maa“ neidudekooride liigidirigent. Ta oli ka 2022. aastal toimunud Eesti Naislaulu Seltsi ja Eesti Meestelaulu Seltsi ühislaulupäeva „Kodu(L)ootus“ üks kunstilisi juhte.

Aasta dirigent-muusikaõpetaja 2022 on Annelii Traks – Tartu Karlova Kooli poiste mudilaskoori ja Tartu Poistekoori dirigent, Eesti Kooriühingu mudilas- ja poistekooride mentor ja XIII noorte laulupeo „Püha on maa“ mudilaskooride liigidirigent.

Aasta noore dirigendi 2022 tiitli sai Ode Pürg – segakoori HUIK! ja kammernaiskoor Musamari dirigent. Mõlemal kooril oli 2022. aastal aktiivne kontserttegevus ja esineti  ka edukalt rahvusvahelistel koorikonkurssidel. Ode oli ka Eesti Kooriühingu 2022 aastapreemiate gala kunstiline juht.

Aasta puhkpilliorkestriks valiti Lasnamäe Muusikakooli Puhkpilliorkester (dirigent Mart Aus). 2022. aasta Eesti Puhkpilliorkestrite Turniiril saavutati I koht, kulddiplom a-grupis.

Aasta orkestridirigendiks 2022 tunnistati Mart Aus, kes on peale Lasnamäe Muusikakooli Puhkpilliorkestri ka Lasnamäe Muusikakooli Noorte Puhkpilliorkestri, Paide Muusikakooli Sümfoniettorkestri, Tapa Muusikakooli Orkestri ja Keila Muusikakooli Orkestri dirigent.

Aasta tegu 2022 – „Mart Saar 140“ kontserdid Tallinnas ja Hüpassaares. Tallinna kontserdi näol oli tegemist ühe suurima esinejate arvuga sisekontserdiga viimaste aastate jooksul – kokku esines laval 470 lauljat 14 dirigendi juhatusel. Hüpassaares esitati Mart Saare loomingut Tartu, Tallinna ja Viljandimaa kooride koostöös.

Aasta toetaja 2022 on Tallinna linn, kes möödunud aastal toetas suures mahus I Tallinna Noortekooride Festivali korraldamist, Kooriühingu tegevust ning kooride kontserdiprojekte.

Aasta korraldaja 2022 on Kertu Süld – üle-eestilise neidudekoor LEELO mänedžer, Eesti Kammerkooride Liidu tegevsekretär ja Euroopa Kooriühingu (ECA) noortekomitee liige. 2022. aastal olid tema korraldada neidudekoor LEELO juubelipidustused-kontserdid, koori uue albumi ilmumine, XVI Eesti Kammerkooride Festival ja Eesti Kammerkooride Liidu jõuluootuskontserdid.

Koostööpreemia 2022 pälvis Riina Roose – tema paljude tegemiste hulgast võiks 2022. aastal esile tuua Mart Saarega seotu: kontsertide „Mart Saar 140“ Hüpassaares ja Tallinnas ettevalmistamine ja vahetekstide loomine, Eesti heliloojaid tutvustavad loengud mitmel pool, kultuurilooliste rattaretkede korraldamine jne. 

Aasta kooriplaat 2022 on „Lembit Veevo“, segakoor HUIK!

Plaadil kõlavad Lembit Veevo segakoorilaulud koori eelmise peadirigendi Ingrid Roose juhatamisel.

Aasta koorihelilooja 2022 on Karin Tuul. 2022. aastal valmisid tal kooriteosed „Kui kaarduvad sillad“ ja „Tühjuse äärel“, mitmeid seadeid ja arranžeeringuid ning ilmus ka tema autoriplaat „Eesti tunne“.

Kaheteistkümnele tiitlile kandideeris 62 nominenti, kelle hulgast tegi valiku Kooriühingu muusikanõukogu. Hinnati kooride, orkestrite ja dirigentide muusikalisi saavutusi, kontserttegevust, salvestusi, osalust konkurssidel ning panust ümbritsevasse kultuuriruumi.

Mitmed tiitlisaajad pälvivad Kultuurkapitali tunnustuspreemia.

Eesti Kooriühing tänab toetajaid: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium ja Tallinna linn.  

Kontserdi salvestas Klassikaraadio.

Koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiate laureaadid 2022 on:

Aasta koor 2022 – Elleri tütarlastekoor (dirigent Külli Lokko) ja I.N.T.A. segakoor (dirigent Inta Roost)

Aasta puhkpilliorkester 2022 – Lasnamäe Muusikakooli Puhkpilliorkester (dirigent Mart Aus) 

Aasta dirigent 2022 – Külli Kiivet

Aasta dirigent-muusikaõpetaja 2022 – Annelii Traks

Aasta noor dirigent 2022 – Ode Pürg

Aasta orkestridirigent 2022 – Mart Aus

Aasta toetaja 2022 – Tallinna linn

Aasta korraldaja 2022 – Kertu Süld

Aasta tegu 2022 – „Mart Saar 140“ kontserdid Tallinnas ja Hüpassaares

Koostööpreemia 2022 – Riina Roose

Aasta koorihelilooja 2022 – Karin Tuul (Kuulpak)

Aasta kooriplaat 2022 – „Lembit Veevo“, segakoor HUIK!

Kultuuriminister Piret Hartman andis üle Kultuuriministeeriumi tänukirjad dirigentidele, kes on aasta jooksul auhindu saanud vabariiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel. Möödunud aastal oli võidukaid koori- ja orkestrijuhte 34.

Aasta koorid 2022. Foto: Vahur Lõhmus
Elleri tütarlastekoor Foto: Vahur Lõhmus