Uudised

Kammerkoori Voces Tallinn uus peadirigent ja kunstiline juht on Veronika Portsmuth

Voces Tallinn (kuni 2019 Voces Musicales) on kollektiiv, mis juba üle 20 aasta toob Eesti publikuni eriilmelisi kontserte ja avardab pool-professionaalse koorilaulu piire. Alates koori asutamisest 1999. aastal on koor osalenud konkurssidel ja andnud hulgaliselt kontserte nii Eestis kui ka välismaal, tehes koostööd kodumaiste ja rahvusvaheliste muusikutega. Seniajani oli kollektiivi peadirigent Risto Joost, nüüdsest võtab taktikepi üle dirigent Veronika Portsmuth. 

“Jätkame Voces Tallinna sisuka ja nõudliku repertuaari esitamisega, laiendades püsirepertuaari kaasaegsema muusika suunas. Pean oluliseks jätkata koori vokaalse kõlapildi arendamist, teha koostööd eesti ja välismaa parimate interpreetide ja kollektiividega ning heliloojatega. Voces Tallinnale omaselt on peamiseks fookuseks muusikaline kvaliteet ning seeläbi elamuslikud kontserdid, kindlasti tulevikus ka rohkem rahvusvahelisel muusikamaastikul. Olles ise koori loomise juures ning aastaid selle laulja on mul rõõm taas resoneerida uues võtmes koos kõrgetasemelise kooriga. Samuti on mul hea meel, et lauljad on mind hästi vastu võtnud ning usun, et koostöö saab olema täis energiat ning põnevaid muusikaprojekte!” tutvustab eesootavat koostööd Veronika Portsmuth.

Koori repertuaar hõlmab kogu lääne muusikalugu ulatudes vanamuusikast (Palestrina, Victoria jt) nüüdisheliloojate uudisteosteni (James MacMillan, Pärt Uusberg, Evelin Seppar jt) ning sisaldab olulist osa maailma koorimuusika klassikast. Vankumatuks osaks Voces Tallinna hooajas on saanud traditsiooniline aastalõpukontsert Händeli oratooriumi “Messias”. 2015. aastal pälvis Voces Tallinn Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia muusikaelu rikastavate kõrgetasemeliste kontsertide eest. Voces Tallinna teine helikandja “A Black Birch in Winter” pälvis Aasta Koorialbum 2019 tiitli ja koor ise Aasta Koor 2020 preemia. 2022. aaasta tõotab Voces Tallinnale tulla põnev, sest eriilmelisi projekte on ees ootamas mitmeid — aastat alustati MustonenFestiga, veel esineb koor Vanemuise hooaja lõppkontsertidel, Klaaspärlimängul, Haapsalu ning Viljandi Vanamuusikafestivadel, MustonenFestil Iisraelis ning aasta lõpetatakse traditsioonilise G. F Händeli suurteosega “Messias”.

Veronika Portsmuth (1980) on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli Evi Eespere dirigeerimisklassi, Eesti Muusikaakadeemia magistrantuuri kooridirigeerimise erialal emeriitprofessor Kuno Arengu juhendamisel (2004) ning G. Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli klassikalise laulu erialal Mare Jõgeva klassis. Laulnud Eesti Filharmoonia Kammerkooris ja teinud selle kooriga ka koostööd. Veel on ta juhatanud segakoori Helitron, Tallinna Kammerkoori, Eesti Teaduste Akadeemia naiskoori ja Tallinna Muusikakeskkooli kammerkoori, hetkel veab omanimelist kooriakadeemiat, kus tegutseb kolm eriilmelist koori. 

Kes soovib kooriga koos laulda, siis Voces Tallinn ootab oma ridadesse uusi lauljad kõikidesse häälerühmadesse. Voces Tallinn pakub oma lauljale võimaluse laulda väga mitmekesist repertuaari vanamuusikast nüüdisheliloojate esmaettekanneteni ning a cappella miniatuuridest ooperite ja oratooriumiteni; musitseerida koos tunnustatud orkestrite, solistide ja dirigentidega; tegeleda järjekindlalt oma hääle ja musikaalsuse arendamisega ja teha kõike kvaliteetselt ning pürgida professionaalsuse poole. Lisainfo koori kodulehelt www.vocestallinn.ee/ettelaulmine