Uudised

Hoiame loodust

XIII noorte laulu- ja tantsupeo „Püha on maa“ üks põhiväärtusi on austus. Austus emakeele, isamaa ja meid ümbritseva looduse vastu. Soovime anda oma panuse, et austus ja arusaam looduse kui terviku vastu suureneks. Samuti võtsime eesmärgiks astuda järgmine samm teel rohelisema tuleviku poole vähendades sellel korral laulu- ja tantsupeol ökoloogilist jalajälge uute algatustega. See on väga lihtne ja igaühele jõukohane – aitame palun kõik üheskoos kaasa, et loodus meie pärast enam nii palju ei peaks kannatama.

Laseme lahti ühekordsuse mõtteviisist
Laulupidusid on Eestis peetud rohkem kui 150 aastat ja suurema osa sellest ajast on peol kasutatud korduskasutatavaid nõusid. Alles viimase 30 aastaga on tarbimiskultuur suutnud meid panna uskuma, et ühekordsetele nõudele alternatiive justkui polekski. Kuid meie usume, et alternatiive on küll. See tähendab eelkõige mõtteviisi ja süsteemi suurt muutust. Loodetavasti XIII noortepidu kiirendab seda. Osalejad kasutavad osalejate välisööklates korduskasutatavaid nõusid täpselt samamoodi nagu varemgi. Lihtsalt supp maitseb loodetavasti paremini, teades, et teeneline kauss, millest te seda sööte läheb pessu, mitte prügikasti.

Lauluväljaku ja tantsuväljaku kaubandusalal lisandub igale toidule ja joogile pant 2€ iga taldriku, kausi ja joogitopsi eest. Söögiriistad (noad-kahvlid-lusikad) on samuti korduskasutatavad, kuid nende eest panti ei küsita. Pandiraha saab kohe tagasi, kui viite oma nõud ja ka söögiriistad pandinõude tagastustelkidesse, mida on väljakult lihtne leida siia lisatud märgi järgi.

Sorteerime jäätmeid
Teine suur samm on jäätmete liigiti kogumine nii külastajatelt, esinejatelt kui ka kauplejatelt. Eesmärk on tunduvalt vähendada segaolmejäätmete hulka. Just segaolmejäätmed on need, mida me kõige vähem tahame, sest nendega on raske hiljem midagi kasulikku peale hakata. Ainuüksi kordus- nõude kasutuselevõtt peaks vähendama segaolme- jäätmete teket umbes 3,5 tonni.  Esimest korda tulevad peopaikades prügipunktide juurde appi rohesaadikud, kes aitavad meil kõigil teha õigeid valikuid.  Nii suure sündmuse teenindamine korduskasutatavate nõudega ja väga mahukas liigiti jäätmete kogumine on suur proovikivi ka neid valdkondi teenindavale sektorile Eestis. Me täname oma hankepartner UC RENT-i, kes selle väljakutse vastu võttis!

Laulu- ja tantsupeol kogume eraldi biojäätmeid (nt järelejäänud toit), pakendeid (nt jäätisepaberid, krõpsupakid), panditaarat (kõik pandimärgisega purgid-pudelid) ja segaolmejäätmeid (kõik muu, mis eelmistesse liikidesse ei sobi).

Kustutame janu kraaniveega
Koostöös ettevõttega Tallinna Vesi ja Euroopa rohelise pealinnaga paigaldame sellel suvel nii Kalevi staadionile kui Tallinna lauluväljakule täiendavaid joogiveevõtu kohti. Need on märgitud meie ala plaanidel ja kindlasti väljakutel kergesti leitavad. Palun võta peole kaasa omaenda KORDUSKASUTATAV JOOGIPUDEL ja kui see tühjaks saab, täida see puhta kraaniveega.

Tule peole ühistranspordi, jalgrattaga või jalgsi
Sellel suvel on Tallinna kesklinna vallutanud rohked kaeve- ja teetööd. Lisaks sellele toob laulu- ja tantsupidu kaasa mõningaid sulgemisi ning rohkelt uusi liiklejaid Tallinna tänavatele. Soovitusi selle kohta, kuidas linnas oma harjutusväljaku või peopaiga jõuda, leiate Tallinna linna kodulehelt. Kõige olulisem nii jalgsi kui transpordivahendiga liikudes aga on varuda aega, planeerida oma teekonda ja olla teineteise suhtes hooliv ja tähelepanelik!

Tähelepanu! Parkimiskohti peopaikade ümbruses külastajatele ei leidu. Seetõttu soovitame kindlasti varuda peole tulekuks tavapärasest veelgi rohkem aega, kasutada ühistransporti, jalgratast või tulla jalgsi, kui võimalik. Nii külastajatele kui osalejatele on Kalevi staadioni ja lauluväljaku ümbruses mitmeid valveta rattaparklaid.

Ja veel – kui sul pilet laulu- ja tantsupeole veel ostmata on, tee seda nüüd. Lauluväljak ei ole kummist ning nagu 2019. aastal nägime, võivad ka seal piletid otsa lõppeda. Pileteid XIII noorte laulu- ja tantsupeole „Püha on maa“ saab osta kodulehelt laulupidu.ee ning kõigist Piletilevi müügikanalitest. XIII noorte laulu- ja tantsupidu „Püha on maa“ toimub 30. juunist kuni 2. juulini 2023 Tallinnas. XIII noorte laulupeo kunstiline juht on Pärt Uusberg ning XIII noorte tantsupeo pealavastaja Agne Kurrikoff-Herman. Rahvamuusikapeo üldjuht on Juhan Uppin.