Kontserdikalender

Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia suur aastalõpukontsert 2022 A. Vivaldi “Gloria” ja “Magnificat”    Tallinna Kaarli kirikus

17/12/2022

18:00

                               

Vivaldi pidulikud ja säravad koorimuusika tähtteosed „Gloria“ ja „Magnificat“ on Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia Kontsertkoori tänaseks juba traditsioonilise Suure aastalõpukontserdi põhiteosed, mis loovad advendiaja pühademeeleolu.

1701. aastal määrati Antonio Vivaldi viiuliõpetajaks Ospedale della Pietàsse – lastekodusse, mis oli spetsialiseerunud noorte tüdrukute muusikalisele koolitusele. Koorimeister Francesco Gasparini läks 1713. aastal pensionile ja tema järeltulijat ei peetud heliloojana piisavalt edukaks; Vivaldi valiti välja pakkuma kõiki kabeli jaoks vajalikke kompositsioone. Just sel ajal komponeeris Vivaldi Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia Kontsertkoorilt koori traditsioonilisel Suurel aastalõpukontserdil esitusele tulevad teosed.

Gloria on Vivaldi populaarseim kooriteos ja üks tema mahukamaid liturgilise teksti seadeid. Helge algusosaga ja särav „Gloria” on hästi tuntud nii koorilauljate kui ka instrumentalistide seas. Teose lõpetab särav fuuga „Cum Sancto Spiritu“.

Magnificat on Vivaldi teine tuntumaid meistriteoseid. Algselt ilmus see mitmes erinevas versioonis; siin esitatav on lõplik versioon – korraldatud 1739. aastal Pietàs esinemiseks –, mis sisaldas viit äsjakomponeeritud soololiikumist keelpillide saatel, mis olid mõeldud kooli parimatele noortele muusikutele. Nii Gloriat kui ka Magnificati oleks Vivaldi eluajal esitanud tüdrukud ja naised, kes olevat mõnevõrra üllatuslikult katnud ka madalamaid vokaalpartiisid.

Esitajad:

Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia kontsertkoor ja kammerkoor

Solistid: Sandra Laagus, Angelika Mikk, Riivo Kallasmaa

Orkester Ventum, dirigent Edmar Tuul

Dirigent Veronika Portsmuth

Piletid Piletilevist