Kontserdikalender

Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia suur aastalõpukontsert 2021: Cyrillus Kreek “Reekviem” Tallinna Kaarli kirikus

18/12/2021

19:00

Ootame sind Pärnu Kontserdimajja koos meiega nautima Cyrillus Kreegi loomingu peateost „Reekviem“, mis on ühtlasi eesti muusikaloo esimene reekviem, lisaks ka eestikeelne. Koos Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia kontsert- ja kammerkooriga panevad hingekeeled helisema hõbehäälne Rolf Roosalu ja ingli kätega organist Kadri Toomoja. Osta pilet siit: https://bit.ly/3l0RCRpKreek komponeeris oma Reekviemi eestikeelsele tekstile, võttes aluseks Schultz-Bertrami 19. sajandil tõlgitud Mozarti reekviemi teksti. Teose alguses kõlav Big Beni motiiv on pärit William Crotshilt ja loodud Cambridge’i St Mary kirikule aastal 1793, Londoni parlamendihoone kellatornis kõlab see aastast 1859.Teose kirjutamist alustas helilooja 1925. aastal, partituuri lõpetas 1927. aasta oktoobris. Tõenäoliselt on teos loodud varalahkunud Peeter Südale mõeldes, kellega Kreek oli hingelt lähedane. “Reekviemi” ettekande järgselt olevat Kreek õpilaste kuuldes öelnud, et tema elutöö on nüüd tehtud.Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia on loodud koorimuusikakultuuri uute perspektiivide avamiseks ja arendamiseks, kutsudes ellu erilisi ja ainukordseid muusikalisi suurprojekte ning pakkudes ebatraditsioonilises vormis uudse lähenemisega enesetäiendust nii koorilauljatele kui dirigentidele.

Rolf Roosalu on armastatud Eesti laulja ja laulude autorina tuntud ka kogenud muusikalisolistina läbi mitmete tipplavastuste. Märkimisväärseks saavutuseks on 1. koht rahvusvahelisel lauljate konkursil Jürmalas lüüriliste laulude kategoorias aastal 2006.Kadri Toomoja õpib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistriõppes orelierialal professor Andres Uibo juhendamisel. Alates 2020 sügisest tudeerib Toomoja Soomes Sibeliuse Akadeemias professor Olli Porthani juhendamisel. Ta on osalenud Ton Koopmani, Matthias Schneideri ja Krzysztof Urbaniaki meistrikursustel. Aastal 2020 pälvis Kadri Toomoja Tõnu Kaljuste nimelise stipendiumi.”Kuidas elad?” küsiti sõja-aastail Kreegi käest. — “Ei elagi, ootan paremaid aegu.”
Ka praegu elame me paremate aegade ootuses. Pühendame Kreegi eestikeelse Reekviemi ettekande Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia kooride ja solist Rolf Roosalu esituses neile, kes on võitlemas pandeemia eesliinil või on pandeemia tõttu meie hulgast lahkunud.

Esinevad:
Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia
Dirigent Veronika Portsmuth
Solist Rolf Roosalu
Orelil Kadri Toomoja

1. detsembril kell 19.00 Pärnu Kontserdimajas,
18. detsembril kell 19.00 Tallinna Kaarli kirikus.

Ootame sind kuulama!