Kontserdikalender

Kammerkoori Avis Animi kontsert “Õhtuteel” Tallinna Peeteli kirikus

03/12/2022

19:00

Kaastegevad on Anni Grete Kullamaa (sopran), Tiina Renser (klaver) ja Marten Meibaum (orel), dirigent Leiu Tõnissaar. Kõlab eesti ja soome kaunis koorimuusika, sealhulgas Joonas Kokkoneni kooriteos “Laudatio Domini”.

Mõte ühendada Veljo Tormise ja Joonas Kokkoneni muusika tekkis heliloojate kaasaegsusest ja sarnasustest helikeeles. On huvitav kombineerida kahte sarnaste loominguliste keerdkäikudega, kuid samas niivõrd eriilmeliste heliloojate teoseid. Nii Kokkoneni kui ka Tormise muusika läbis uurijate pilgu läbi kolm perioodi, esimesed kaks mõlemal neoklassitsistlikud, seejärel dodekafoonilised-modernsed ja küpses loomingus jõudis Kokkonen vaba tonaalsuseni, samas kui Tormis keskendus eelkõige rahvalaulu töötlemisele modernseid tehnikaid kasutades. Harmoonilises keeles on kontserdil kõlavates teostes kuulda kolmkõlade vaba järjestamist, mis tehniliselt kaotab ühtse toonika raamid, samas ei ole muusika veel atonaalne. Lisaks aitab kontserti kokku põimida tšellist-organist Marten Meibaum, kelle oreli improvisatsioonid kõlavad teoste vahel: “Tajun kavas olevates Tormise teostes elujaatust pideva edasimineku näol, kus samas on selgelt kohal ka melanhoolne element. Püüan sarnast hingelaadi tabada ka oma improvisatsioonides.”

Kontserdil esinev kammerkoor Avis Animi on sõpruskond, dirigendiks Leiu Tõnissaar, keda ühendab tegutsemisjanu ja julgus eksperimenteerida. Nende eesmärgiks on vabaduse ja hingelisuse põimimine ning soov oma kõlapildis leida kammerkoorile omast intiimsust ja nüansirohkust. Seekordsele kontserdile on kaasatud Anni Grete Kullamaa, kes esitab “Laudatio Domini” sopranisoolo, pianist Tiina Renser ja tšellist-organist Marten Meibaum.

Piletid saadaval Fienta keskkonnas ja pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.