Eesti konkursid ja festivalid

Europa Cantat XX Tallinn 2018

27/07/2018 - 05/08/2018

27. juulist 5. augustini toimub Tallinnas rahvusvaheline muusikafestival Europa Cantat 2018 alapealkirjaga «Miljon viisi laulmiseks», mis toob siia tuhandeid lauluhuvilisi ja koorimuusikaeksperte üle maailma. Festivalil esinevad muuhulgas ka maailmakuulus vokaalansambel The Swingles (UK)Vocal Lines (Taani), tippkoreograaf Panda van Proosdij (Holland), Austraalia juhtiv noortedirigent Lyn Williams ja üks tuntumaid kooriheliloojaid, ansambli The King´s Singers endine laulja Bob Chilcott (UK). Festivali üks tipphetki on 3. augustil toimuv kontsert «Palju õnne, Eesti!» Tallinna lauluväljakul.

«Nii suur muusikapidu toimub Eestis kord saja aasta jooksul. Konkurents festivali korraldusõiguse saamiseks on karm ja korraldajale on nii mastaapne festival suur väljakutse, mille võtsime vastu suure rõõmuga,» rääkis peakorraldaja Kaie Tanner. «Europa Cantat ületab kõik tavalise koorisündmuse piirid: lauljad ei laula ainult tõsiste nägudega musta riietatult, vaid nad ka räpivad, mediteerivad, beatbox’ivad, kannavad tantsides ette muusikalidest tuntud lugusid ning mõnikord sekka ka klassikalisi suurvorme.»

Festivali kavas on õpitoad ehk ateljeed, mida juhivad tippdirigendid üle maailma, eriprogramm koorijuhtidele ja heliloojatele, seminarid, töötoad ja ümarlauad, treeningprogramm noortele kultuurikorraldajatele, showcase’id, kontserdid, ühislaulmised linnarahvaga Raekoja platsil ja festivaliosalejatega Vene Kultuurikeskuses, kus lauljate vägesid juhatavad dirigendid Merja Rajala Soomest ning Lorenzo Donati Itaaliast.

3. augustil toimub Tallinna lauluväljakul aga kontsert «Palju õnne, Eesti!», mille kavas on nii eesti kui välismaine muusika. Kontserdi kunstiline juht on Hirvo Surva.

«Meid üllatas, kui hästi maailmas tegelikult eestlaste laulvat revolutsiooni teatakse,» märkis Tanner. «Oleme saanud palju postitiivset tagasisidet eri riikide lauljatelt, kes unistanud laulukaare all esinemisest ning kelle unistused nüüd täituvad.»

Festivali raames toimub Eesti 100. sünnipäeva puhul 100 kontserti. Tasuta pärastlõunaseid kontserte saab kuulata erinevates kirikutes ja kontserdikohtades üle kogu Eesti. Õhtuti toimuvad erikontserdid Tallinna suuremates kontserdisaalides, kus esinevad külaliskoorid ja -ansamblid, aga ka Eesti tippkollektiivid Eesti Rahvusmeeskoor ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor.
Mitmekesine muusikaline programm avalikustatakse mais, siis jõuavad müügile ka piletid. Festivalile registreerimine kestab aprilli lõpuni, praeguseks on end registreerinud enam kui 3400 lauljat 50 riigist.

Rahvusvaheline muusikafestival Europa Cantat, mille algatas Euroopa Kooriühing Europa Cantat, toimub iga kolme aasta tagant ning on valdkonna üks olulisemaid sündmusi. Esimene festival leidis aset 1961. aastal Passaus Saksamaal. Kolm aastat tagasi kogunesid koorimuusikud aga Ungaris Pécsis.

Europa Cantat 2018 avatseremoonia toimub 28. juulil Vabaduse väljakul, peaesineja on vokaalansambel The Swingles Suurbritanniast.

Festivali tutvustav video: https://www.youtube.com/watch?v=X4VkhPUEP0I
Festivali programm: https://ectallinn2018.ee/et/programm/kontserdiprogramm/

Vaata täpsemalt Europa Cantat Tallinn kodulehelt