Kontserdikalender

Eesti Filharmoonia Kammerkoor: Rudolf Tobiase 150. sünniaastapäeva kontsert Kärdla kirikus

29/05/2023

18:00

Hiiumaa Kultuuri Selts esitleb:

EESTI MUUSIKA PIDUPÄEVAD HIIUMAAL
RUDOLF TOBIAS 150

29. mai kell 18 Rudolf Tobiase 150. sünniaastapäeva kontsert Kärdla kirikus

Mirjam Mesak (sopran)

Eesti Filharmoonia Kammerkoor

Tallinna Kammerorkester

dirigent Tõnu Kaljuste

Kavas:

Rudolf Tobias – “Eks teie tea”

                         – “Otsekui hirv”

                         – Ballaad “Sest ilmaneitsist ilusast” (tekst eeposest “Kalevipoeg”; Tõnis Kõrvitsa seade) 

solist Mirjam Mesak

                         – Katkendid oratooriumist “Joonase lähetamine” (“Niikui Joonas kolm päeva”, “Kättemaksupsalm”, “Püha”, “Mis on see inimene”)

Arvo Pärt – “Ein Wallfahrtslied”

Silvia Tobias – “Armeenia vastlapidu”. Koor ooperist “Tuuled Tartust” (1931, esiettekanne)

Eesti esinduskollektiivid Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester toovad nende asutaja ja kunstilise juhi Tõnu Kaljuste dirigeerimisel ettekandele põneva kava, kus koos ühelt poolt Rudolf Tobiase armastatumad teosed (“Eks teie tea” ja “Largo”), tema imekaunis ballaad sopranile “Sest Ilmaneitsist ilusast” rahvusvaheliselt kõrgelt hinnatud eesti soprani, Baieri riigiooperis töötava Mirjam Mesaku soleerimisel, valik osi Tobiase peateosest “Joonase lähetamine” selle hiljuti avastatud eestikeelses kammerlikus versioonis ning esiettekandes üks number Tobiase tütre Silvia Tobiase Tartu-teemalisest ooperist. Samuti on kavas üks teos Arvo Pärdilt.

Silvia Tobias (1908–1985) – Rudolf Tobiase tütar – oli harfimängija. Ta lõpetas 1932. aastal Berliini kõrgema muusikakooli (Max Saali klass) ja mängis 1932–1933 Saksamaal mitmes orkestris. Ta oli õppinud ka kompositsiooni (juhendajad Walter Gmeindel, Paul Hindemith, Arnold Schönberg). Keeleandelise ja -huvilise inimesena siirdus ta 1933. aastal Türki ja töötas kuni 1935. aastani Ankara sümfooniaorkestris harfimängijana ja ühtlasi sealses konservatooriumis harfiõppejõuna. 1935–1970 töötas ta Estonia sümfooniaorkestris ning paralleelselt ka Tallinna konservatooriumis. Silvia tegeles muu hulgas oma isa loomingu korrastamisega. Tema pärandi hulgast on leitud Rudolf Tobiase helitööde ümberkirjutusi ja parandatud variante (sh “Joonase lähetamise” eestikeelne, kammerlik versioon) ja ka tema enda loomingut, mis oli seni teadmata ja millest mõned näited tulevad siinsel festivalil esiettekandele.

Mirjam Mesak on noor eesti lüüriline sopran, käesoleval ajal Baieri riigiooperi koosseisuline laulja. Ta on õppinud Londonis ooperistuudios ning Saksamaale tööle sai tänu oma väga omapärasele hääletämbrile, “mis lõikab läbi ükskõik millest” ja kuhu ta valiti ligi tuhande kandidaadi seast.

Piletid Piletilevis