Kontserdikalender

Collegium Musicale: Robert Jürjendali “Seitse valgusluike” maailmaesiettekanne Kärdla kirikus

17/12/2022

17:00

Laupäeval, 17. detsembril kell 17 tuleb Hiiumaal Kärdla kirikus esiettekandele Robert Jürjendali uus kooriteos Tõnu Õnnepalu tekstidele – “Seitse valgusluike”. Kontsert on pühendatud Riho Sibula mälestusele.

Kammerkoorile Collegium Musicale loodud kaheteiskümnest laulust koosnev tsükkel “Seitse valgusluike” on Robert Jürjendali kooriteostest üks mahukamaid. Tsükli aluseks on tänavu 60. Sünnipäeva tähistanud Tõnu Õnnepalu luuletused, mis pärinevad tema varasematest kogumikest “Ithaka” (1988), “Sel maal” (1990) ja “Kuidas on elada” (2012).

Dirigent Endrik Üksvärava sõnul on tegemist südamliku ja ilusa muusikaga. „Natuke on nukker ka. Seal on kõike: maailmamuusikat, jazzi, hispaania muusikat, keskajamuusikat ja idamaist helikeelt. On ka Põhjamaist kargust,“ ütles Üksvärav. „Iga lugu on eripalgeline, omaette teos. Ühendavaks lüliks teoses on Õnnepalu tekstid, mis rändavad ajas, vastavalt sellele, milline muusika on.“ Teosega jätkab Collegium Musicale oma senist tegevust koorimuusika piiride laiendamisel ja erineva muusikamaitsega publiku ühendamisel. “Soov on kõnetada ka neid, kes muidu justkui pelgavad koorimuusikakontserdile tulla, kuid kohale jõudes saavad elamuse ja loodetavasti on järgmisel korral teekond juba lihtsam,” ütles Üksvärav

Jürjendali sõnul valmis teose muusika peamiselt kevad-suvisel ajal Harjumaal Aaviku talu avatud aknaga töötoas, vaatega sirelipõõsaste,  hortensiapuhmaste ja arhailiste  õunapuude suunas. „Võib-olla just seetõttu oli kontakti saavutamine tekstiga vahetu, ideealged klaveril ja kitarril leidsid peagi oma väärika koha partituuris,” rääkis Jürjendal.

Soov lisada kooripartiidele improvisatsiooniline sooloinstrument päädis küllaltki ruttu klaveriga. Põhjuseks on helilooja sõnul tema järelejätmatu tõmme rikkalike, orkestraalsete harmooniamaastike poole. Tsükkel “Seitse valgusluike” on meeleolult muutlik nagu loodus, pakkudes ruumi luuletekstis peituvatele sisekaemustele ja kohati valuliselt hapratele kujunditele.

Teose tellis Collegium Musicale. Teose rahastamist toetas Kultuuriministeerium. Piletid kontserdile saadaval Piletilevist ja enne algust kohapeal.

Robert Jürjendal (1966) on eesti kitarrist ja helilooja, kelle loomingusse kuuluvad heakõlaline, traditsioonidest lähtuv kammermuusika, elektroonikaga põimitud avant-rock ning ambient -jazz. Ta on teinud koostööd eesti ja välismaa artistidega: Tõnis Mägi, Riho Sibul, Iris Oja, Siiri Sisask, Liisi Koikson, Weekend Guitar Trio, UMA, Markus Reuter, Tim Bowness, Colin Edwin, Sandor Szabo, Arve Henriksen jpt.

Ta on osalenud rohkem kui 60 albumi väljaandmisel, mulle hulka kuuluvad tema enda 4 sooloalbumit Rõõmu allikas (2013), Valguse palsam (2015), Lihtminevik (2016), Vesi leiab tee (2021) ja autoriplaat koos ansambliga Five Seasons (2018). Instrumentaalmuusika kõrval on ta looonud mitmeid teoseid kooridele (RAM, Tütarlastekoor Ellerhein, Kammerkoor Head Ööd Vend, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Segakoor Noorus, Segakoor Huik!,). Alates 2015 aastast on ta Tallinna Kunstihoone muusikasarja SOOLO kuraator. Talle on omistatud Aasta Muusik 2016 tiitel. http://robertjyrjendal.com/

Robert Jürjendal
Collegium Musicale, foto: Kaupo Kikkas