Kontserdikalender

Collegium Musicale 12. sünnipäevakontsert Viimsi Artiumis

03/10/2022

19:00

Collegium Musicale 12. sünnipäevakontserdil kõlab Erkki-Sven Tüüri „Rändaja õhtulaul“

Täna, 3. oktoobril kell 19 toimub Viimsi Artiumi kammersaalis Endrik Üksvärava dirigeerimisel Collegium Musicale 12. sünnipäevakontsert. Kavas on Collegium Musicale lauljate lemmiklood, mis 12 aasta jooksul repertuaaris olnud. Kõige enam sooviti sünnipäevakontserdil esitada Erkki-Sven Tüüri „Rändaja õhtulaulu“.

“Oleme seda juba mitu aastat plaaninud ja nüüd saab see teoks– kontsert, mille kava otsustavad lisaks dirigendile ka lauljad. Valiku said nad teha kogu Collegium Musicale repertuaarist ehk otsustamine toimus enam kui 100 helilooja a cappella teoste vahel. Valida sai ainult ühe loo. See, et esikolmikus on eesti heliloojad, on rõõmustav ja ilus märk sellest, et meie heliloojad kirjutavad suurepärast muusikat ja kindlasti ka sellest, et Collegium Musicale lauljatele on eesti heliloojate looming oluline,“ rääkis dirigent Endrik Üksvärav.

Kõige rohkem sooviti Collegium Musicale 12. sünnipäevakontserdil esitada Erkki-Sven Tüüri „Rändaja õhtulaulu“, järgnesid Tõnu Kõrvitsa „Stabat Mater“ ja Veljo Tormise „Kaks laulu Ernst Enno sõnadele“. Samas ei puudu sünnipäevakontserdi kavast loomulikult Pärt, Bach, Schütz, esindatud on ka Jaapani, Hispaania ja Lõuna-Aafrika helilooming. „Ja olgem ausad – kõik lihtsalt ei mahu kuidagi sellesse ühte kontserdisse, see on juba niigi pikk!” ütles Üksvärav.

Erkki-Sven Tüüri teose valik ei tulnud dirigendile üllatusena. „Collegium Musicale teed ristusid Erkki-Sven Tüüri loominguga juba koori esimesel tegutsemisaastal – 2011, me polnud veel aastasedki, kui laulsime tema autorikontserdil koos Hortus Musicusega ja läbi aastate oleme püüdnud Erkki-Sven Tüüri kui sümfonisti kuvandis hoida esil ka tema koorimuusikat,“  rääkis ta. „Kui lauljad oleks saanud valida ka orkestri teoste hulgast oleks ilmselt „Rändaja õhtulaul“ jaganud kohta Erkki-Sven Tüüri „Reekviemiga“, sest ka see on meie lemmik.“  Erkki-Sven Tüüri Reekviem kõlas viimati Collegium Musicale esituses juuni alguses toimunud kontsertuuril Kanadasse koos Hamiltoni filharmoonia orkestriga.

Kammerkoor Collegium Musicale tuli esmakordselt kokku 3. oktoobril 2010, traditsiooniliselt tähistatakse koori sünnipäeva igal aastal kontserdiga. Piletid saadaval Piletilevist ja enne algust kohapeal.