Uudised

Estonia kontserdisaalis saab esmakordselt kuulda XXVIII laulupeo peakontserdi kooride kava

Sel pühapäeval, 5. mail saavad Estonia kontserdisaali kogunenud koorijuhid osa XXVIII laulupeo „Iseoma“ peakontserdi kooride kava esmaettekandest. Päevapikkusel kontserdil kõlavad laulupeo dirigentide juhatusel kokku 29 teost, mida esitavad 15 koori. Teiste hulgas astub lavale ka meie meeskooride lipulaev Eesti Rahvusmeeskoor.

Selline laulupeo kooride esitluskontsert on laulupeo kunstilise juhi Heli Jürgensoni sõnul laulupeo ettevalmistustes ülimalt tähtsal kohal: „Laulupeoaastat sisse juhatav esitluskontsert on täiesti iseseisev ja unikaalne kunstiline sündmus, mis viib meid laulupeole nii lähedale, kui sellele üldse enne pidu ennast on võimalik pääseda. Suurpeo kava tervikuna kõlab laulupeo protsessi käigus tõepoolest ainult kaks korda – esimene kord 5. mail toimuval esitluskontserdil ja teine kord juba 6. juulil 2025 Tallinna lauluväljakul,“ ütleb Jürgenson.

Päev, nii nagu ka laulupeo suurkontsert, on üles ehitatud kooriliikide kaupa. Alustavad naiskoorid, neile järgnevad mudilas-, laste- ja segakoorid. Päeva teises pooles kõlavad ühendkooride, poiste- ja meeskooride kavad. „Iga liigijuht on oma kooriliigi esinemise ise ette valmistanud, valinud koorid ning viib oma lõiku kontserdist ka ise läbi. Samas ei kõla laval ainult muusika – igale teosega käib kaasas ka väike inspireeriv sissejuhatus,“ toob kunstiline juht esile.

Heli Jürgenson on esitluskontserdi eel ootusärev. Tema sõnul antakse just sellel päeval laulupeo kunstilise toimkonna ühisloomes sündinud kava sümboolselt üle kõigile kooridele ja koorijuhtidele. „See on meie kõigi suure ühise kunstilise rännaku algus. Ma soovin, et see päev tooks kõigile koorijuhtidele palju rõõmsaid taaskohtumisi tuntud teostega ning samuti põnevat ja inspireerivat uudisloomingu avastamist!“, ütleb Jürgenson.

Estonia kontserdisaalis toimuvast esitluskontserdist on oodatud osa saama kõik XXVIII laulupeoks valmistuvad koorijuhid. Osalemiseks on vajalik end eelnevalt kirja panna laulu- ja tantsupeo registris.

XXVIII laulu- ja XXI tantsupidu “Iseoma” toimub 3.-6. juulil 2025 Tallinnas. Laulupeo kunstiline juht on Heli Jürgenson, tantsupeo pealavastaja on Helena-Mariana Reimann ning rahvamuusikapeo üldjuht on Helin Pihlap. Laulu- ja tantsupeo korraldajaks on Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus