Uudised

EMTA kontserdi- ja teatrimajas tähistati Eesti Lauljate Liidu 100. aastapäeva piduliku kontserdiga

Pühapäeval, 24. oktoobril tähistati EMTA kontserdi- ja teatrimajas Eesti Lauljate Liidu 100. aastapäeva piduliku kontserdiga, kus esinesid Eesti Kooriühingu alaliitude valitud esinduskoorid ja -puhkpilliorkester. Oleme väga rõõmsad, et sel ajaloolisel sündmusel tervitas osalejaid kõnega ka Vabariigi President Alar Karis.
Täname kõiki, kes nõu ja jõuga kontserdi õnnestumisele kaasa aitasid: Riina Roose, Heli Jürgenson, Hirvo Surva, Ivari Ilja, Tuuli Metsoja, Mare Zaneva, Aiki Koolmeister, Ilja Goor, Olav Ehala, Ebe Müntel, Rasmus Puur, Tartu Üliõpilassegakoor, tütarlastekoor Ilmalilled, Tartu Akadeemiline Meeskoor, NUKU koor, Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor ja Eesti Noorte Kontsertorkester!

„On mõneti sümboolne või just loomulik, et kontsert toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia saalis“, ütles üks kontserdi kunstilisi juhte Riina Roose. „Eesti Lauljate Liit (see tähendab – koorilauljate liit), kelle õigusjärglane ja tegevuse jätkaja tänasel päeval on Kooriühing, oli ja on Muusikaakadeemiaga tihedalt seotud. Aga kui Lauljate Liit ehk Kooriühing ajab läbi kahe nimega, siis tänane Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia on selle kooli 11. nimetus (mõned nimed on aja jooksul kordunud, seega erinevaid nimetusi on. Lauljate Liit sai tegutseda veidi vähem kui 20 aastat: oma loomisajast – aastast 1921 kuni nõukogude okupatsioonini 1940. Selle aja sees jõuti hämmastavalt palju. Korraldati 4 laulupidu, töötati välja nende toimumise viieaastane rütm ja eelproovide süsteem, hangiti ja trükiti uut repertuaari, hariti dirigente ja õpetajaid, rajati unikaalne Tallinna lauluväljak. Lauljate Liidu loomise üks peamisi eesmärke oligi laulupidude organiseerimine, see seisis ka põhikirjas.Kontserdikava oli samuti ajaloolise tähendusega. Näiteks „Piduliku Eesti marsi” autor Eduard Tamm oli teise tamme – Jaan Tamme õpilane. Jaan Tamm, metsasarveprofessor Peterburi konservatooriumis ja eesti metsasarvekoolkonna rajaja, oli 1923. aastast kuni oma surmani (1933) Tallinna konservatooriumi direktor. Tema käe all saavutas õppeasutus nii majandusliku kui ka sisulise stabiilsuse. Mihkel Lüdigi (Lüdig oli teatavasti vastrajatud Tallinna Kõrgema Muusikakooli direktori kohal enne Jaan Tamme) „Jaaniöö” on puhkpilliorkestrile seadnud Julius Vaks – Eesti Lauljate Liidu puhkpillisektsiooni juhataja, konservatooriumi pikaaegne õppejõud. Paljud kontserdil kõlanud lood olid valitud Eesti Lauljate Liidu korraldatud üldlaulupidudelt.“

Kontserdil esinesid:
Eesti Noorte Kontsertorkester, dirigendid Aavo Ots, Kaido Kivi ja Priit Sonn
NUKU koor, dirigendid Reeda Kreen ja Saale Kreen
Tartu Akadeemiline Meeskoor, dirigent Kuno Kerge
Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor, dirigent Triin Koch
Tartu Üliõpilassegakoor, dirigent Küllike Joosing
Üle-eestiline tütarlastekoor Ilmalilled, dirigendid Ave Sopp ja Vilve Maide

Kontserdi kunstilised juhid olid Heli Jürgenson ja Riina Roose, Lauljate Liidu ajaloost kõneles Riina Roose.
Suur tänu igakülgse abi eest Eesti Muusika-ja Teatriakadeemiale ning toetuse eest Eesti Kultuurkapitalile ja Kultuuriministeeriumile!

Foto: Vahur Lõhmus