Uudised

Eesti Kooriühingu aastapreemiad 2021 on jagatud!

Laupäeval, 5. veebruaril kuulutas Eesti Kooriühing Estonia kontserdisaalis välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiate saajad. 

Aasta koore 2021 on kaks. Kontsertkooride kategoorias sai selle tiitli kammerkoor Head Ööd, Vend (dirigent Pärt Uusberg), kes paistis 2021. aastal silma aktiivse kontserttegevusega – poole aasta jooksul anti seitse täispikka kontserti üle Eesti.  

Panuse eest kultuuriruumi pälvis aasta koori tiitli Lehtse Kammerkoor (dirigendid Tiiu Tikkerber ja Jaanus Väljaots). Koor tõi oma 40. sünnipäeva tähistamiseks 2021. a sügisel lavale Boris Kõrveri opereti „Ainult unistus”, mida mängiti neli korda. 

Aasta dirigendiks valiti Pärt Uusberg, kelle 2021. a tegemiste hulgas olid mitmed oma teoste esitused nii kammerkooriga Head Ööd, Vend kui Eesti Filharmoonia Kammerkooriga. 

Aasta dirigent-muusikaõpetaja 2021 on Eve Paap – Hugo Treffneri Gümnaasiumi segakoori Anima ja politsei segakoori Chorus Menticum dirigent. 

Aasta noore dirigendi 2021 tiitli sai Karin Tuul (Kuulpak) – kammerkoori Encore, Gustav Adolfi Gümnaasiumi segakoori ja tütarlastekoori ning kultuurikeskuse Kaja naiskoori dirigent, TTÜ Akadeemilise Naiskoori koormeister, helilooja ja Eesti Kammerkooride Liidu esimees. 

Aasta puhkpilliorkestriks valiti Kuusalu Pasunakoor (dirigent Ott Kask). 1870. a loodud Kuusalu Pasunakoor on üks Eesti vanimaid tänini järjepidevalt tegutsevaid puhkpilliorkestreid. 

Aasta orkestridirigendiks tunnistati Aavo Ots, kelle 2021. a tegemiste hulka kuuluvad Estonia kontserdisaalis toimunud puhkpillimuusika gala “Aavo Ots 70”, esinemised mitmete orkestritega ja kahe puhkpillimuusika DVD väljaandmine. 

Aasta tegu 2021 on juubelikontsert „Eesti Lauljate Liit 100“, mis toimus 24. oktoobril 2021 EMTA kontserdi- ja teatrimajas. 

Aasta toetaja 2021 on Urmas Vahur – eraettevõtja, kes on toetanud Eesti Meestelaulu Seltsi poistekooride ja poiste-solistide võistulaulmist ja poistekooride laululaagrit. 

Aasta korraldaja 2021 on Marika Murumaa – Eesti Naislaulu Seltsi tegevsekretär. Marika korraldada olid kontsert-etendus „Naise lugu”, nais- ja neidudekooride kontsert „Eesti Lauljate Liit 100”, isadepäeva kontsert ja advendikontserdid. 

Koostööpreemia 2021 pälvis Tiia Puhvel – hääleseadja, soolo- ja ansamblilaulu õpetaja, koolitaja vokaal- ja kõnetehnika alal. 

Aasta kooriplaat 2021 on Ilma hääl. Tartu ülikooli kammerkoor (dirigent Triin Koch). Plaadil kõlavad Cyrillus Kreegi vaimulikud rahvaviisid ja ilmalikud laulud ning Tõnu Kõrvitsa kooritsükkel “Canticle of the Sun”. 

 Aasta koorihelilooja on Tõnu Kõrvits, kellel 2021. a valmisid kooriteostest „Taevalaulud”/ „Sky Songs”, „Tiibade hääl” ja „St. Michael Songs”. 

Aastate kooriheliloojaks valiti Alo Ritsing, kes on üks viljakamaid Eesti koorimuusika loojaid. Tema loomingusse kuulub umbes 400 koorilaulu. 2021. a pälvis Alo Ritsing peapreemia võrukeelsete koorilaulude ja -seadete konkursil. 

Kaheteistkümnele tiitlile kandideeris 86 nominenti, kelle hulgast tegi valiku Kooriühingu muusikanõukogu. Hinnati kooride, orkestrite ja dirigentide muusikalisi saavutusi, kontserttegevust, salvestusi, osalust konkurssidel ning panust ümbritsevasse kultuuriruumi. 

Tiitlisaajatele väljapandud preemiad on rahalised. 

Koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiate laureaadid 2021 on: 

Aasta koor 2021 – Kammerkoor Head Ööd, Vend (dirigent Pärt Uusberg) ja Lehtse Kammerkoor (dirigendid Tiiu Tikkerber ja Jaanus Väljaots) 

Aasta puhkpilliorkester 2021 – Kuusalu Pasunakoor (dirigent Ott Kask) 

Aasta dirigent 2021 – Pärt Uusberg 

Aasta dirigent-muusikaõpetaja 2021 – Eve Paap 

Aasta noor dirigent 2021 – Karin Tuul (Kuulpak) 

Aasta orkestridirigent 2021 – Aavo Ots 

Aasta toetaja 2021 – Urmas Vahur 

Aasta korraldaja 2021 – Marika Murumaa 

Aasta tegu 2021 – juubelikontsert „Eesti Lauljate Liit 100“ 

Koostööpreemia 2021 – Tiia Puhvel 

Aasta koorihelilooja 2021 – Tõnu Kõrvits 

Aastate koorihelilooja 2021 – Alo Ritsing 

Aasta kooriplaat 2021 – Ilma hääl. Tartu ülikooli kammerkoor 

Lisaks Kooriühingu aastapreemiatele anti üle Uno Järvela Fondi stipendium – 2021. aastal pälvis peastipendiumi Kuldar Schüts ning Martha Johansoni stipendiumifondi preemia sai Silvia Mellik. 

Kultuuriminister Tiit Terik andis üle Kultuuriministeeriumi tänukirjad dirigentidele, kes on aasta jooksul auhindu saanud vabariiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel. Möödunud aastal oli võidukaid koori- ja orkestrijuhte 13.