Uudised

Collegium Musicale tellimusel kõlab tänavu 3 tundi eesti heliloojate uut koorimuusikat


Kammerkoor Collegium Musicale on läbi oma tegevusaastate keskendunud eesti heliloojate loomingu tellimisele ja esitamisele, 2020. aasta on selles osas rekordiline – kokku jõuab publikuni kolme tunni jagu uut muusikat. Ilus kingitus seoses koori 10. tegevusaastaga.

Publiku ees on esiettekandena juba kõlanud Erkki-Sven Tüüri „Canticum Canticorum Caritatis“, Maria Faust „Maarja missa“, Gerta Raidma „Ja me oleme valgusest tehtud“, järge on ootamas Timo Steineri „Ülemlaul vaimsele vaprusele“ – esiettekanne 3. oktoobril ja Erki Pärnoja „Anima mea“ – esiettekanne 7. novembril.  Lisaks koos Rascher Saxophone Quartetiga esitatud Arvo Pärdi „Veni Creator“ ja „Cantate Domino Canticum Novum“.

„Kui tavaliselt on ühe kooriteose pikkus ca 5-10 minutit, siis kokku kolm tundi (!) muusikat on ikka päris korralik hulk! Minu jaoks teeb selle protsessi kindlasti eriliseks see, et olen heliloojatega aktiivselt teoste valmimise ajal suhelnud ja enamikel juhtudel on teose idee ja sisu sündinud koostöös. Samuti on tegemist olnud pikaajaliste protsessidega, mis on aidanud süvitsi minna, selgusele jõuda ja ka laagerduda – Maria Faustiga sai esmakordselt kooriteosest räägitud 2018. aasta sügisel, Timo Steineriga juba 2017. Rääkimata Erkki-Sven Tüürilt teosest – see on olnud pikk teekond ja õnnestus lõpuks tänu koroona-kevadele,“ rääkis dirigent Endrik Üksvärav.  „Seda enam on need teosed lähedased ja mingis mõttes ka meie nägu, kui nii võib öelda. Läbivaks teemaks on inimeseks olemine, inimese hing, tema olemus, soov armastada ja olla armastatud.“

„Olen rõõmus, et meil on palju häid heliloojaid ja ka noort põlvkonda peale kasvamas. Arvan, et see on väga erakordne nii väikese rahvaarvu juures nii suurt hulka heliloojaid omada,“ ütles Üksvärav. „Teose lennukusele ja edule annab loomulikult tiivad hea esitus ehk kõrgetasemeline interpretatsioon. Ainult teose kirjutamisest paraku ei piisa,“ ütles Üksvärav. „Olen Collegium Musicalega täiesti teadlikult keskendunud eesti heliloojate muusika esitamisele ja uue muusika tellimisele. Muusikat, mida esitada, on tegelikult ju maailmas uskumatult palju. See on olnud meie valik, sest peame seda oluliseks.“

Teoste tellimisel on Collegium Musicale saanud toetust Kultuuriministeeriumilt ja Eesti Kultuurkapitalilt.  

Tallinnas tegutsev Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale on tuntud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori asutaja ja dirigent on Endrik Üksvärav. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, eriti oluline on Eesti heliloojate loomingu kõrgetasemeline esitamine. Koori kümne tegevusaasta sisse jäävad lisaks Eestile kontserdid ja festivalid Itaalias, Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Maltal, Iisraelis, Liibanonis, Kreekas, Hollandis ja Jaapanis. Olulistest festivalidest olgu nimetatud „RheinVokal“ ja Schleswig-Holstein (Saksamaa), Al Bustani rahvusvaheline muusika ja kunstide festival (Liibanon), „Morava sügis“ (Tšehhi Vabariik) ja „Wratislavia Cantans“ (Poola). Kollektiividest on koostööpartnerid olnud Helsingi Barokkorkester(Soome), Raschéri Saksofonikvartett (Saksamaa), NFM Leopoldinumi Kammerorkester (Poola), Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, barokkansambel Barrocade (Iisrael) jt. Collegium Musicale annab aastas keskmiselt 40 kontserti.  Kõige enam on tegutsemisaastate jooksul esitatud Veljo Tormise loomingut.  
Koori tegevust toetab Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Tallinna linna ja Ida-Tallinna keskhaigla.
Eesti Kooriühing on pärjanud Collegium Musicalet kolmel korral aasta koori tiitliga (2017, 2014 ja 2011). 2017. aastal võitis koor Euroradio rahvusvahelise konkursi „Let the people sing“ täiskasvanute kategooria ja kogu konkursi grand prix. Eesti Kultuurkapital tunnustas 2018. aastal kammerkoori Collegium Musicale ja dirigent Endrik Üksväravat aastapreemiaga eesti koorimuusika särava edendamise ning pühendunud ja kõrgetasemelise tutvustamise eest nii Eestis kui ka välismaal.

Lisainfo: www.collegiummusicale.ee ja www.faacebook.com/choircollegium

Endrik Üksvärav ja Erki-Sven Tüür helilooja stuudios
Foto: Kristel Üksvärav