Uudised

Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud jõuavad homsest ka ETV2 ekraanile

27.–30. augustil toimuvad juba kümnendat aastat Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud, mis tutvustavad laiemale publikule helilooja Arvo Pärdi loomingu kasutamise ühte tahku ehk Pärdi kontsertmuusikat filmides. Sel aastal tähistab keskus filmiõhtutega ühtlasi helilooja 85. sünnipäeva, tuues vaatajateni paremiku varasematel filmiõhtutel linastunud filmidest. Esimest korda jõuab koostöös Eesti Rahvusringhäälinguga augustikuu teisipäevadel kolm filmi ka ETV2 ekraanile.

Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud annavad juba 10. korda võimaluse astuda maailma, milles leiab aset kunstiliikide ülene dialoog heli, vaikuse ning liikuva pildi vahel.

„Sel aastal pakume kogemiseks seitset filmi, aga kuna 2020 on olnud eriline aasta, siis nõuab see erilisi ja paindlikumaid lahendusi ka festivalilt – Arvo Pärdi heliloomingu ning kinokunsti kohtumispaik on sel aastal ikka ekraanide ees, kuid ekraanide valik on tavapärasest laiem,“ sõnas filmiõhtute kunstiline juht Kaarel Kuurmaa.

Esimese kahekohalise sünnipäeva puhul saab koostöös Eesti Rahvusringhäälinguga augustikuu teisipäevadel kell 21.30 ETV2 ekraanil vaadata valikut filmiõhtutel juba varem linastunud filmidest. 11. augustil on kavas Prantsuse Püreneedes asuvas väikelinnas toimuv religioosne triller „Ilmutus“ (2018) režissöör Xavier Giannolilt, mida sai Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtutel näha juba valmimisaastal. Teisena näeb ETV2-s 18. augustil ülimalt originaalselt ja südamlikult oma vanaema portreteeriva bulgaarlase Julian Tabakovi filmi „Tzvetanka“ (2012), mis linastus filmiõhtute raames koos režissööri kohalviibimisega Katariina kirikus 2013. aastal, ning 25. augustil on kavas mängufilm „Ootus“ (2015) võluva Juliette Binoche’iga peaosas itaalia lavastajalt, 2016. aastal Tallinna külastanud ja kinos Sõprus oma filmi esitlenud Piero Messinalt.

Alates 27. augustist on siiski taas võimalus kogeda filmikunsti maagiat ka kino Sõpruse hubases kinoruumis, kus linastub kaks suurele ekraanile sobivat meditatiivset linateost. Kavas on Arvo Pärdi Keskuse esimestel filmiõhtutel 2011. aastal linastunud maineka režissööri Gus Van Santi väga eriline linateos „Gerry“ (2002), mille peaosades on kaasstsenaristid Matt Damon ja Casey Affleck, ning 2012. aasta filmiõhtutel näitamisele tulnud türklase Reha Erdemi Pärdi muusikaga kaetud film „Ajad ja tuuled“ (2006).

Kümnendad filmiõhtud lõppevad taas intiimsemalt Laulasmaa mändide vahel Arvo Pärdi Keskuse saalis kahe dokumentaalfilmiga. Võimalus on kaasa elada portreefilmile Arvo Pärdi jaoks olulisest mõttekaaslasest, plaadifirma ECM asutajast ja muusikaprodutsendist Manfred Eicherist filmis „Helid ja vaikus” (2009) ning jälgida tema kirglikku tasakaalu otsimist heli ja vaikuse vahel. Pühapäeva pärastlõunal lõpetab filmiõhtud Arvo Pärti enim dokumenteerinud Eesti režissööri Dorian Supini film „Siis sai õhtu ja sai hommik“ (1989). See juba üle 30-aasta vanune linateos muutub aastatega aina väärtuslikumaks ajastudokumendiks, kajastades Arvo Pärdi elu Eestist eemal 1980. aastate lõpul.

Filmiõhtute programmi kunstiline juht on Kaarel Kuurmaa.

Filmid linastuvad eestikeelsete subtiitritega, piletid on saadaval Fientas, Arvo Pärdi Keskuses ning kinos Sõprus.

Vaata lähemalt SIIT.

ETV2 filmiõhtute tutvustused: kultuur.err.ee