Ants Soots

Ants Soots (s 1956) on teinud suure töö Eesti koorimuusika tutvustamisel, koorielu edendamisel ja arendamisel, noorte muusikute harimisel ja täiskasvanute täienduskoolitusel. Töötades 13 aastat Eesti Rahvusmeeskoori peadirigendina on ta toonud koori välja kunagisest madalseisust ning kujundanud sellest kaasaegse muusikamaailma nõuetele vastava kontsertkoori. Tema juhatusel on RAM plaadistanud 14 CDd, enamus neist Eesti muusikaga. 2004. aastal valmis Rahvusmeeskooril Ants Sootsi juhatusel 2 plaati Tormise loominguga sarjast „Vision of Estonia” I-III ning salvestati Ester Mägi CD „Laulupuu” (selle plaadi esitlus on 2005. aasta jaanuaris. 2004. aastal oli RAM üks muusikutest, kes tõid Eestile Grammy.

16 aastat on Ants Soots töötanud Eesti Muusikaakadeemias, õpetades seal noori koorijuhte. Sootsi õpilased töötavad tänaseks mitmete Eesti kooridega ning neid on tunnustatud preemiate ja stipendiumitega. Lisaks sellele on ta tunnustatud koolitaja, kes viib läbi dirigeerimis- ja hääleseadekursusi, koorimetoodika loenguid jne.

Ants Soots on juhatanud koore mitmetel laulupidudel, oli 1999. aasta üldlaulupeo kunstiline juht ja 2004. aasta üldlaulupeol meeskooride üldjuht. Lisaks on ta töötanud koori – ja kompositsioonikonkursside žüriides ning mitmete suurürituste kunstilistes toimkondades, olles tihti ka kunstiline juht (Põhja – ja Baltimaade Koorifestival, Tallinna rahvusvahelised koorifestivalid, Eesti-Soome laulupidu 2000, Ernesaks 90, Pärnu Rahvusvaheline Koorifestival jt.), teinud ettekandeid kodu – ja välismaistel konverentsidel, kirjutanud artikleid eesti koorimuusikast. Ta on X rahvusvahelise koorifestivali „Tallinn 2007” kunstiline juht.