Uudised

18. juunil avati Metsakalmistul mälestuspaik laululavalt lahkunuile.

18. juunil, laulupeo 151. aastapäeval, avati Metsakalmistul paik, mis on pühendatud muusikutele, kes on oma ande pühendanud laulupidudele.

Mälestuspaiga keskmes on Kirke Kangro värskelt valminud kunstiteos “Laululavalt lahkunuile”, mis on inspireeritud Veljo Tormise ja Hando Runneli kirjutatud laulupeokantaadist “Laulu algus”.

Mälestuskivi meenutab nii neid suuri loojaid ja õpetajaid, kes puhkavad Metsakalmistul kui ka neid, keda saatus on mööda ilma laiali pillutanud.

Mälestuskivi pühitsesid sisse koorijuhid ja laulupeo liikumise eestvedajad ning kammerkoor “Head Ööd, Vend” Pärt Uusbergi juhatusel.

Dirigent Heli Jürgenson, kes sellise mälestusmärgi rajamise mõtte algatas, selgitas, et kunstnik Kirke Kangrole oli inspiratsiooniks koorirahva poolt armastatud laulupeokantaat „Laulu algus”, mille Veljo Tormis kirjutas Hando Runneli sõnadele 1969. aasta juubelilaulupeoks.

Autori kavandi järgi raiuti kantaadi võimsad algusnoodid helivõngetena kivisse. „Tasakaalukas, suursugune, dünaamiline ja võimas, nagu see muusikapala, seisab Metsakalmistul graniidist kunstiteos,“ sõnas Jürgenson. 

„151 aasta eest toimus 18. juunil Tartus esimese laulupeo esimene kontsert. Täna koguneme meie Metsakalmistule, et oma kogukonnaga pühitseda sisse see kaunis kunstiteos. Et me kõik saaksime siin nii täna kui ka homme käia avaldamas austust ja tänu kõigile meie eel käinud õpetajatele ja loojatele. Nii neile, kes puhkavad siin Metsakalmistul kui ka neile, kelle puhkepaik asub siit kaugemal,“ lausus Jürgenson. 

Kirke Kangro monument „Laululavalt lahkunuile“ on loodud  2020. aastal Eesti Kooriühingu ja Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA eestvedamisel ja toel.

Vaata fotosid