Koorimuusika kalender

Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva auks kõlavad 7. augustil Tartu lauluväljakul päikesetõusust päikeseloojanguni tema muusika salvestused ja Fred Jüssi loodushelid.

07/08/2020

05:18

7. augustil on Veljo Tormise 90. sünniaastapäev. Tegemist on esimese juubeliga, kui heliloojat ennast meie hulgas enam ei ole.

Tormise tohutu pärandi esile tõstmiseks ja teadvustamiseks kõlavad samal päeval Tartu lauluväljakul päikesetõusust päikeseloojanguni tema kirjutatud muusika salvestused. Päev algab Vanemuise teatri orkestri kohapealses esituses mängitava „Kevade“ filmi süidiga ning järgmise 16 tunni jooksul kõlavad plaatidelt Tormise koorilaulud, orkestriteosed, kammermuusika, džässi- ja elektroonikatöötlused jm. Teoste vahele on põimitud Fred Jüssi salvestatud loodushelid, päikeseloojangul laulab Celia Roose regilaulu.

Teoste valiku teeb meeskond eesotsas dirigent Küllike Joosingu ja noore helilooja Liisa Hõbepappeliga, projektile aitavad nõuga kaasa dirigendid Risto Joost ja Valter Soosalu. Muusika tehniline toimetaja on Tammo Sumera. Olete väga oodatud oma lemmikteostest ja -esitustest meile kodulehe vahendusel teada andma, et 7. augustil saaks kõlada ka muusika, mis on just teie, kuulajate jaoks erilise tähendusega!

Sündmuse raames koguvad Tartu Linnamuuseumi harumuuseumid Tartu külastajatelt kokku 1000 soovipaela, mille koorilauljad seovad päev varem väljakule, et märgistada ohutuid istumiskaugusi ning täita lauluväljak heade soovidega heliloojale või tema loomingule.

Juubeli puhul kutsutakse kõiki üles ekskurseerima ka enda plaadikogudes, külastama ja uurima erinevate korraldajate-raamatukogude-muuseumite helilooja aastapäevaga seotud materjale, õppima näiteks selgeks mõni Tormise kooriteose võõras partii ning leidma koorides võimalusi oma noodikogusid sisustada originaalnootidega.

Sündmust korraldatakse vaid eratoetajate abiga ning alates tänasest on avatud ka Hooandja toetusplatvorm. Peakorraldaja on Kammerkoor Kolm Lindu, keda abistab Kammerkoor Helü, ning Tormise salvestatud muusika leidmisel on tugisammasteks Tartu Ülikooli Raamatukogu fonoteek, Eesti Rahvusraamatukogu fonoteek, Eesti Rahvusringhäälingu arhiiv, MTÜ Veljo Tormise Kultuuriselts jt. Sündmus toimub koostöös sel kevadel loodud Kultuuripartnerluse Sihtasutusega.  

Aita meil teha kummardus Veljo Tormise pärandile!
Hooandja: hooandja.ee/projekt/veljo-tormis-90

Facebook: https://www.facebook.com/events/998804760557620/Koduleht: tormis90tartus.ee