Kontserdikalender

René Eespere 70 „Locus amoenus” Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis

16/12/2023

18:00

16. detsembril kõlab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis Tallinna Kammerorkestri ja dirigent Andres Kaljuste esituses helilooja René Eespere autorikontsert. Piduliku õhtuga tähistatakse helilooja 70. sünnipäeva.

Piletid: https://www.piletilevi.ee/est/piletid/muusika/klassika/rene-eespere-70-locus-amoenus-408030/

Eespere on end eestlaste südamesse kirjutanud koorimuusikaga. Tema kõige kuulsam lugu „Ärkamise aeg“ valmis aastal 1983 ning sellest sai eestlaste jaoks tähenduslik läbi murranguliste Eesti rahvusriigi taassünni aastate. Käesoleva autorikontserdiga teevad muusikud kummarduse Eesperele panuse eest kaasaegse muusika žanrisse.

Kavas René Eespere looming:

  • „Respectus“ kammerorkestrile
  • Kontsert trompetile ja kammerorkestrile
  • Ritornell d-moll/D-duur kammerorkestrile (versiooni esiettekanne)
  • Kontsert klarnetile ja kammerorkestrile
  • „Locus amoenus“ sopranile ja kammerorkestrile (versiooni esiettekanne)
  • „Matbeth“ kammerorkestrile

Esitajad:

Maria Valdmaa (sopran)

Toomas Vavilov (klarnet)

Indrek Vau (trompet)

Tallinna Kammerorkester

Dirigent Andres Kaljuste

René Eespere on pea poole sajandi pikkuse loometegevuse jooksul äratanud tähelepanu märkimisväärselt laia žanrihaardega sümbolistlikest lavateostest ja armastatud isamaalistest koorilauludest kõlakeskse kammermuusikani. Tema valdavalt heakõlalises helikeeles leiab mõjutusi nii barokist ja rockist kui ka eesti rahvamuusikast; olulisel kohal on läbipaistev kõlapilt, dramaatiliselt loitsiv rütm, kujundikontrastid ja minimalistlik kordustehnika. Ühtpidi paelub Eespere loomingus siiras mängurõõm, teisalt juhatavad tema teosed ka kõige sügavamate ja eksistentsiaalsete teemade – olemise saladuse ja elu põhiväärtuste juurde.

Kontserdi korraldajad Tallinna Filharmoonia ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia